Temple Park 28th July

Position Race Number Name Club Time Age Category Points
 
1 217 Ian Ritchie Sunderland Harriers & AC 15.44 MSEN 1
2 184 Michael Joyeux Quakers Running Club 15.46 MSEN 2
3 181 Stephen Jackson Elvet Striders 15.55 MSEN 3
4 163 Ian Dixon Sunderland Harriers & AC 16.03 M40 4
5 168 Robert  Eaton Durham City Harriers & AC 16.14 MSEN 5
6 140 Michael Barker Sunderland Harriers & AC 16.23 MSEN 6
7 164 Lee Dover Houghton Harriers & AC 16.26 MSEN 7
8 171 Jonny Evans Jarrow & Hebburn AC 16.26 MSEN 8
9 248 Lee Gifford Jarrow & Hebburn AC 16.30 MSEN 9
10 235 Douglas Tickner Tyne Bridge Harriers 16.34 MSEN 10
11 147 Paul Blakey Sunderland Harriers & AC 16.37 M40 11
12 144 Lee Bennett Elswick Harriers 16.37 M40 12
13 142 Samuel Beckett Crook & District AC 16.39 MSEN 13
14 182 David Johnson Tyne Bridge Harriers 16.49 MSEN 14
15 175 Stephen Hall North Shields Polytechnic Club 16.51 M40 15
16 185 Tim Kelso Tyne Bridge Harriers 17.00 MSEN 16
17 166 Steven Duffy Sunderland Harriers & AC 17.03 MSEN 17
18 238 Paul Waller Gateshead Harriers & AC 17.05 MSEN 18
19 192 Shaun Marshall Darlington Harriers & AC 17.07 MSEN 19
20 219 Paul Robson Wearside Triathlon 17.12 M40 20
21 173 Jonathan Gilroy Jarrow & Hebburn AC 17.20 MSEN 21
22 176 Richard Harrison Run Eat Sleep 17.32 MSEN 22
23 205 Michael Parkinson North Shields Polytechnic Club 17.42 M40 23
24 199 Tracy Millmore  Birtley AC 17.50 FSEN 24
25 223 Philip Scott Tyne Bridge Harriers 17.51 MSEN 25
26 231 Rory Tait Tyne Bridge Harriers 17.56 MSEN 26
27 230 Michael Taggart Unattached 17.57 M50 27
28 148 Jay Bowley Unattached 18.01 M40 28
29 136 George Arthur South Shields Harriers & AC 18.17 M50 29
30 226 Alastair Spanner Tyne Bridge Harriers 18.24 M40 30
31 224 Jack Shawcross Heaton Harriers 18.25 MSEN 31
32 212 Chloe  Price Birtley AC 18.25 FSEN 32
33 143 Robyn Bennett Elswick Harriers 18.27 FSEN 33
34 196 Jeff Mcgurty South Shields Harriers & AC 18.36 MSEN 34
35 244 Lee Cuthbertson Tyne Bridge Harriers 18.38 MSEN 35
36 208 Jacqueline Penn North Shields Polytechnic Club 18.42 FSEN 36
37 207 Greg Penn North Shields Polytechnic Club 18.44 M50 37
38 249 Ben Forster Unattached 19.02 MSEN 38
39 198 Adam Middleton Houghton Harriers & AC 19.03 MSEN 39
40 245 Paul Emmerson South Shields Harriers & AC 19.12 ? 40
41 201 Aaron Nicholls South Shields Harriers & AC 19.15 MSEN 41
42 191 Sophie Marr Tyne Bridge Harriers 19.20 FSEN 42
43 165 Paul  Doxford South Shields Harriers & AC 19.24 M50 43
44 134 Simon Alison South Shields Harriers & AC 19.25 MSEN 44
45 193 Josh Masson Saltwell Harriers 19.27 MSEN 45
46 151 Christopher Bryson Unattached 19.30 M40 46
47 204 Paul Owen South Shields Harriers & AC 19.31 MSEN 47
48 188 Graham Lancaster Sunderland Harriers & AC 19.35 M40 48
49 229 Darren Suleman North Shields Polytechnic Club 19.49 M50 49
50 172 Tom Fraser Tyne Bridge Harriers 19.59 MSEN 50
51 158 Adrian Colbourne Quakers Running Club 20.28 M50 51
52 190 Damon Liscombe South Shields Harriers & AC 20.46 MSEN 52
53 209 Sue Phillips Darlington Harriers & AC 20.46 F50 53
54 243 David Young Tyne Bridge Harriers 20.47 M50 54
55 240 Hannah Wight Sunderland Harriers & AC 20.49 FJUN14-16 55
56 228 Stephen Stewart South Shields Harriers & AC 20.51 M40 56
57 177 Paul Havis Unattached 20.53 M50 57
58 133 Janine Alexander Vegan Runners UK 20.55 FSEN 58
59 156 Ria Chaston Saltwell Harriers 20.56 FSEN 59
60 189 Joanne Lee Tyne Bridge Harriers 20.58 F40 60
61 167 Michael Dufton Crook & District AC 21.01 M40 61
62 161 Fran Dembele South Shields Harriers & AC 21.03 FSEN 62
63 218 Heather Robinson Jarrow & Hebburn AC 21.11 F50 63
64 183 Natalie Johnson Tyne Bridge Harriers 21.13 FSEN 64
65 160 Tony Davis Unattached 21.14 MSEN 65
66 159 Vikki Cotton Sunderland Harriers & AC 21.19 MSEN 66
67 178 Laura Havis Middlesbrough AC (Mandale) 21.24 FJUN14-16 67
68 150 Michael Briggs South Shields Harriers & AC 21.25 MSEN 68
69 154 Mark Chapman Sunderland Strollers 21.26 MSEN 69
70 236 Max Tyrie South Shields Harriers & AC 21.34 MJUN14-16 70
71 210 Martin Phillips Darlington Harriers & AC 21.43 ? 71
72 187 Kim Lancaster South Shields Harriers & AC 21.48 FSEN 72
73 149 Nicola Brady Tyne Bridge Harriers 21.50 FSEN 73
74 247 Tracy Surtees Aycliffe 21.51 MSEN 74
75 194 Christopher McCabe Wearside Triathlon 21.56 MSEN 75
76 155 Angela Charlton South Shields Harriers & AC 22.03 FSEN 76
77 227 Kirsty Stewart South Shields Harriers & AC 22.26 FSEN 77
78 237 DIane Vaughan Quakers Running Club 22.32 F50 78
79 145 Kelly Bentley Durham City Harriers & AC 22.44 F50 79
80 137 Sid Astbury South Shields Harriers & AC 22.45 M60 80
81 157 Tim Coid Unattached 22.57 MSEN 81
82 220 Katrina Robson Wearside Triathlon 23.00 F40 82
83 153 Gary Byers Sunderland Strollers 23.10 M40 83
84 138 Kathleen Bancroft South Shields Harriers & AC 23.25 FSEN 84
85 195 Phil Mccluskey Houghton Harriers & AC 24.14 M50 85
86 180 Brian Hepplewhite South Shields Harriers & AC 24.40 M50 86
87 139 Neil Banks Tyne Bridge Harriers 24.44 M50 87
88 179 Gillian Hepplewhite South Shields Harriers & AC 24.50 F40 88
89 146 William Bittlestone Sunderland Harriers & AC 25.01 M60 89
90 232 Brian Taylor Run Eat Sleep 25.33 M50 90
91 162 Costanzo Di Maria Unattached 26.05 MSEN 91
92 215 Neil Reay Run Eat Sleep 27.06 M50 92
93 174 Alison Habebi Tyne Bridge Harriers 27.06 F50 93
94 152 Alison Bulman Tyne Bridge Harriers 27.22 FSEN 94
95 169 Angi Effard South Shields Harriers & AC 28.10 F50 95
96 241 Michael Wisely Jarrow & Hebburn AC 28.21 M60 96
97 135 Deborah Appleby Sunderland Strollers 29.27 F40 97
98 141 SUE BARNES Run Eat Sleep 30.31 F60 98
99 213 Ross Punton Run Eat Sleep 31.07 MSEN 99
100 186 Janette Kilgour Heaton Harriers 31.40 F60 100
101 239 Natalie Walters Unattached 32.12 F40 101
102 206 Dennis Patterson Unattached 32.13 ? 102
103 242 Carolyn Wood Newcastle Frontrunners 32.38 F40 103
104 222 George Routledge Heaton Harriers 35.36 M70 104
105 234 Sarah Thornton Unattached 36.04 MSEN 105
106 214 Karen Punton Unattached 37.23 F50 106